30 lipca z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Atlas V, której celem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną sondy na Marsa.

30 lipca z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Atlas V, której celem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną sondy na Marsa. Jest to trzecia (i jednocześnie ostatnia) misja skierowana na Marsa podjęta przez państwa w tegorocznym oknie startowym.

W ramach misji Mars 2020 NASA wystrzeliła sondę marsjańską, której głównymi elementami składowymi są dwa elementy – pojazd Perseverance oraz śmigłowiec Ingenuity. Ten drugi ma szanse stać się pierwszym wiropłatem, który będzie operować w atmosferze Marsa. Według planów sonda ma dotrzeć na orbitę Czerwonej Planety w lutym 2021 roku. Celem misji jest badanie atmosfery oraz struktur geologicznych w kraterze Jezero.

Amerykańska misja Mars 2020 jest trzecią podjętą w bieżącym roku. 19 lipca z Japonii wystrzelono sondę Hope należącą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a 23 lipca wystartowała chińska Tianwen-1. Wszystkie trzy mają dotrzeć do Czerwonej Planety w lutym 2021 roku i rozpocząć działalność badawczą.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: NASA)