23 lipca z centrum lotów kosmicznych w Bajkonurze wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1a, która wyniosła na orbitę statek transportowy Progress MS-15. Fot.: Roskosmos

23 lipca z centrum lotów kosmicznych w Bajkonurze w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1a, która wyniosła na orbitę statek transportowy Progress MS-15. Celem lotu jest dostawa zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Ładunek statku Progress MS-15 obejmuje zapasy paliwa, wody, żywności oraz artykułów medycznych. Dodatkowo sprzęt przeznaczony do realizacji siedmiu programów naukowych, które będą prowadzone na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez najbliższe miesiące. Statek zadokował do modułu Pirs trzy godziny po starcie. Ma tam pozostać do przyszłego roku, kiedy ma powrócić na Ziemię. Jednocześnie zwolni miejsce dla przygotowanego do startu modułu Nauka.

Obecnie statki Progress MS-15 są jednymi z kilku, które służą do realizacji misji dostaw logistycznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dla programu Sojuz był to ósmy start w tym roku, wszystkie wykonano z centrów rosyjskich i zakończyły się 100% sukcesem.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Roskosmos)