30 lipca z centrum lotów kosmicznych w Bajkonurze w Kazachstanie wystartowała w przestrzeń rakieta nośna Proton-M z modułem Briz-M.

30 lipca z centrum lotów kosmicznych w Bajkonurze w Kazachstanie wystartowała w przestrzeń rakieta nośna Proton-M z modułem Briz-M, której celem było wyniesienie na orbitę Ziemi dwóch satelitów łączności Ekspress.

Zleceniodawcą usługi było rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo RSCC, którego zadaniem jest zabezpieczenie łączności na obszarze Federacji Rosyjskiej. Proton-M wyniósł w przestrzeń dwa satelity oznaczone jako Ekspress 80 i Ekspress 103. Oba bazują na projekcie Ekspress-1000H, mają masę dochodzącą do 1900 kg i ładowność użyteczną w granicach 500 kg. Każdy z nich ma służyć przez okres 15 lat.

Dla programu Proton-M to to pierwszy tegoroczny start. Dotychczas przeprowadzono 110 prób wyniesienia przy ich pomocy ładunków w przestrzeń kosmiczną, 99 zakończyło się sukcesem. System Ekspress obejmuje obecnie osiemnaście satelitów, które swoim zasięgiem zapewniają utrzymanie łączności na obszarze Rosji, Europy, Bliskiegi i Środkowego Wschodu, Afryki, Azji i basenu Oceanu Spokojnego, Australii oraz obu Ameryk.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Roskosmos)