CHEOPS, satelita Leonardo. Fot.: Leonardo

CHEOPS to misja mająca na celu badanie planet poza naszym układem słonecznym, a obserwacja odbywa się za pomocą teleskopu wykonanego przez Leonardo. Po prawie trzech miesiącach na orbicie, CHEOPS pomyślnie zakończył fazę testów, przekraczając wszelkie oczekiwania dotyczące wydajności. Zdjęcia potwierdzają, że prawdziwe serce misji leży w optyce teleskopu wykonanego przez Leonardo w Campi Bisenzio (Florencja). Teleskop wykonany przez Leonardo może obserwować gwiazdę przez wiele godzin i utrzymywać obraz w tej samej grupie pikseli z niezwykłą stabilnością, nawet gdy satelita nadal porusza się po swojej orbicie.

Może Cię zainteresować:

Astronomowie odkryli nowy typ gwiazdy pulsującej

Astronomowie odkryli nowy typ gwiazdy pulsującej

CHEOPS to misja mająca na celu badanie planet poza naszym układem słonecznym, a obserwacja odbywa się za pomocą teleskopu wykonanego przez Leonardo. Czytaj dalej

Na podstawie umowy z Włoską Agencję Kosmiczną (ASI) Leonardo zaprojektował i zbudował teleskop satelity CHEOPS (The CHaracterising ExOPlanet Satellite), który został wyniesiony na odległość 700 km od Ziemi i już na początku br. dostarczył pierwsze zdjęcia. Prace nad teleskopem prowadzone były w zakładach Leonardo w Campi Bisenzio (Florencja). Tutaj inżynierowie, fizycy i technicy opracowali przyrząd zgodnie ze specyfikacjami naukowców z Narodowego Instytutu Astrofizyki w Padwie i Katanii (National Institute for Astrophysics / INAF) we współpracy z Uniwersytetem w Bernie. Wraz z badaczami INAF oraz wkładem małych i średnich przedsiębiorstw Leonardo nadzorował stworzenie układu optycznego teleskopu, który zagwarantuje możliwość badania planet innych układów słonecznych w poszukiwaniu ich cech naukowych, przez okres ponad trzech i pół roku. Misja zakończy się, więc pod koniec 2023 roku.

Cheops otworzył oczy na wszechświat

Satelita charakteryzujący egzoplanety – CHEOPS – to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która rozpoczęła się w grudniu 2019 r., aby między innymi ustalić, czy na planetach innych układów słonecznych panują warunki przyjazne dla życia. Pod koniec stycznia 2020 r. CHEOPS, poprzez teleskop wykonany przez Leonardo, po raz pierwszy otworzył swoje „wyrafinowane oczy”, aby spojrzeć na Wszechświat – obserwując przestrzeń z dogłębnym spojrzeniem na planety poza układem słonecznym i odkrywając nieznane światy. Opracowany przez Leonardo układ optyczny teleskopu oparty jest na zwierciadłach asferycznych i optyce kolimacyjnej na płaszczyźnie ogniskowej (lustro i soczewki).

Może Cię zainteresować:

Coraz więcej lotów turystycznych

Coraz więcej lotów turystycznych

CHEOPS to misja mająca na celu badanie planet poza naszym układem słonecznym, a obserwacja odbywa się za pomocą teleskopu wykonanego przez Leonardo. Czytaj dalej

Ten układ optyczny pozwala satelicie CHEOPS obserwować i mierzyć dokładny rozmiar tych planet, które tłumią swoje światło na krótki czas podczas orbitowania wokół jasnych gwiazd. Obserwując tę ​​niewielką fluktuację światła, system jest w stanie dokładnie obliczyć masę i rozmiar planety, zbierając niezbędne informacje dla naukowców. „Zdjęcie potwierdzają – powiedział wiceprezes Leonardo i dyrektor ds. technologii i przestrzeni kosmicznej Enrico Suetta, – że prawdziwe serce misji leży w optyce teleskopu wykonanego przez Leonardo w Campi Bisenzio”.

W rzeczywistości teleskop wykonany przez Leonardo może obserwować gwiazdę przez wiele godzin i utrzymywać obraz w tej samej grupie pikseli z niezwykłą stabilnością, nawet gdy satelita nadal porusza się po swojej orbicie. Ta stabilność jest osiągana dzięki doskonałej wydajności sprzętu Leonardo, a także specjalnie opracowanym algorytmom wskazującym, pomagającym naukowcom w osiągnięciu celów misji CHEOPS. W szczególności – Enrico Suetta powiedział, – że „teleskop CHEOPS, wyposażony w zwierciadło główne o średnicy zaledwie 320 mm, wykazał w fazie rozruchu na orbicie, precyzję fotometryczną niezbędną do uchwycenia informacji potrzebnych do zbadania składu egzoplanet”.

Zdjęcie gwiazdy HD 88111, wykonane podczas jej rozruchu na orbicie na początku 2020 roku. Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Hydry, około 175 lat świetlnych od Ziemi. Aby zademonstrować stabilność satelity i instrumentu, Cheops robił zdjęcie tej gwiazdy co 30 sekund przez 47 kolejnych godzin. Fot.: ESA.

Ten niewielki satelita – zaledwie 1,5 m – wykonał swoje pierwsze, celowo zamazane zdjęcia gwiazd. Umyślne rozmycie jest podstawą strategii obserwacyjnej misji, która poprawia precyzję pomiaru, rozpraszając światło pochodzące z odległych gwiazd na wiele pikseli detektora. Teleskop jest zoptymalizowany do zbierania precyzyjnych pomiarów fotometrycznych (świetlnych). Lustro główne ma średnicę 320 mm, a zespół jako całość jest bardzo zwarty (długość głównej tuby optycznej wynosi zaledwie 300 mm), aby ograniczyć jego masę i wymiary, co jest ważne w przypadku technologii satelitarnej.

Po prawie trzech miesiącach na orbicie CHEOPS pomyślnie zakończył fazę testów, przekraczając wszelkie oczekiwania dotyczące wydajności. Satelita przechodzi obecnie w rutynowe operacje naukowe, a naukowcy zaczęli obserwować wybrany przez siebie wybór gwiazd i układów planetarnych, aby pokazać, co może osiągnąć misja. Wiadomo, że ponad 4000 planet krąży wokół gwiazd innych niż Słońce. Te zapierające dech w piersiach obrazy pomogą badaczom zrozumieć strukturę każdej planety oraz to, czy ma ona skaliste, czy gazowe pochodzenie.

Może Cię zainteresować:

Europejska Agencja Kosmiczna: plany na najbliższe trzy lata

Europejska Agencja Kosmiczna: plany na najbliższe trzy lata

CHEOPS to misja mająca na celu badanie planet poza naszym układem słonecznym, a obserwacja odbywa się za pomocą teleskopu wykonanego przez Leonardo. Czytaj dalej

CHEOPS porusza się na orbicie heliosynchronicznej na wysokości 700 km, dokładnie obserwuje znane układy słoneczne, badając atrybuty planet krążących wokół pobliskich jasnych gwiazd z niezwykłą precyzją i dokładnością. Aby to zrobić, CHEOPS mierzy wielkość każdej planety poruszającej się przed swoją gwiazdą. Pomiary wykonane przez satelitę są pięć razy bardziej dokładne niż te z Ziemi.

Gdy planety krążą wokół gwiazd o jasności gwiazdowej 6–12 (gwiazdy na jasnym końcu są widoczne gołym okiem z najciemniejszych miejsc), światło tych gwiazd na krótki czas traci intensywność. Obserwując te niewielkie wahania obserwowanego światła, można dokładnie obliczyć masę i wymiary planety. Z kolei wymiary te mogą dostarczyć podstawowych informacji o strukturze planety, na przykład, czy jest ona skalista lub gazowa. CHEOPS pozwoli nam zatem pogłębić nasze zrozumienie odległych światów, które dziś pozostają tajemnicą.

Zakłady Leonardo w Campi Bisenzio mają doskonałą historię w tworzeniu instrumentów do obserwacji Ziemi. W powiązanym osiągnięciu Leonardo stworzył również najpotężniejszą kamerę hiperspektralną na świecie, która została uruchomiona w kosmosie na pokładzie misji PRISMA Włoskiej Agencji Kosmicznej.

Podpis: PK (fot.: Leonardo)