7 sierpnia z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5.

7 sierpnia z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5, której głównym zadaniem było wyniesienie na orbitę kolejnej partii satelitów łączności systemu Starlink.

Obok głównego celu, jakim było umieszczenie na orbicie 57 satelitów Starlink, Falcon 9 przeniósł dwa satelity obserwacyjne BlackSky Global (siódmy i ósmy egzemplarz). Cała procedura zakończyła się sukcesem – była to dziesiąta misja należącej do firmy SpaceX rakiety Falcon 9 w ramach budowy systemu łączności Starlink. Co ważne, kolejny raz pierwszy człon powrócił bezpiecznie na Ziemię, co umożliwi realizację kolejnych zadań – była to jego trzecia misja.

Łącznie na orbicie znajduje się już blisko 600 satelitów systemu Starlink – według planów docelowo konstelacja ma pozwolić na zapewnienie łączności internetowej w dowolnym punkcie świata.

W sierpniu był to pierwszy start rakiet Falcon 9. Obecny harmonogram zakłada, że SpaceX w bieżącym miesiącu wystrzeli jeszcze cztery – dwukrotnie będą to misje w ramach programu Starlink, a w pozostałych dwóch przypadkach usługi na rzecz klientów ze Stanów Zjednoczonych oraz Argentyny.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: SpaceX)