23 sierpnia w centrum lotów kosmicznych Jiuquan na Pustyni Gobi wystartowała rakieta nośna Long March 2D, która wyniosła na orbitę ładunki przeznaczone dla klientów lokalnych.

Głównym zadaniem rakiety było umieszczenie na orbicie satelity obserwacyjnego Gaofen-9 – jest to piąte urządzenie tego typu przeznaczone do obserwacji powierzchni Ziemi. Co ciekawe, czwarty został umieszczony na orbicie na początku sierpnia.

Pozostałe dwa satelity, wyniesione przy okazji startu 23 sierpnia, to Tiantuo-5 opracowany przez Uniwersytet Technologii Obronnych, który ma swoją siedzibę w mieście Changsha – oficjalnie jest to eksperymentalny satelita mający na celu przebadanie układów obserwacji, w tym odbiornika systemu AIS. Trzecim urządzeniem jest wielofunkcyjny satelita testowy opracowany na zamówienie Armi Ludowo-Wyzwoleńczej – według oficjalnych informacji, ma na celu przetestowanie nowych technologii dotyczących układów nawigacji i łączności.

Był to 22. start w bieżącym roku z chińskich ośrodków lotów kosmicznych. W przypadku rakiet Long March 2D był to jednocześnie piąty start – dotychczas wszystkie zakończyły się sukcesem.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: CASC)