19 lutego z chińskiego centrum lotów kosmicznych Xichang w prowincji Syczuan wystartowała rakieta nośna Long March 2D, która wyniosła na orbitę cztery satelity doświadczalne zbudowane przez chińskie ośrodki naukowe.

Może Cię zainteresować:

Emilewicz: polski sektor kosmiczny jest efektywny, ale potrzebuje kadry

Emilewicz: polski sektor kosmiczny jest efektywny, ale potrzebuje kadry

Z chińskiego centrum lotów kosmicznych Xichang w prowincji Syczuan wystartowała rakieta nośna Long March 2D, która wyniosła na orbitę cztery satelity doświadczalne. Czytaj dalej

Według komunikatu korporacji CASC (China Science and Technology Corporation) satelity, oznaczone jako XJS-C, -D, -E i –F, zostały umieszczone na zaplanowanych orbitach. Ich zadaniem będzie przetestowanie nowych technologii służących do obserwacji powierzchni Ziemi oraz łączności pomiędzy satelitami. Dwa z nich zostały zbudowane przez Shanghai Academy of Spaceflight Technology, a druga para przez Harbin Institute of Technology. Co ciekawe, przygotowania do startu nie były upublicznione, co wywołało panikę wśród ludności zamieszkującej obszary w rejonie centrum lotów kosmicznych – obawiano się wystąpienia trzęsienia ziemi.

Według deklaracji, start rakiety Long March 2D, był czwartym lotem kosmicznym zrealizowanym siłami chińskiego programu (w tym drugim z udziałem rakiety powyższej rodziny). W planach na bieżący rok mowa o ponad 40 startach różnych typów.

Dotychczas rodzina rakiet Long March 2D wykonała 46 startów (od 1992 roku), spośród których tylko jeden zakończył się niepowodzeniem. Jednocześnie lutowy start był pierwszym dla powyższej rodziny, w którym wykorzystano centrum lotów kosmicznych Xichang.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot. CASC).