W bieżącym roku był to drugi start rakiety Electron, a według planów kolejnych dziewięć ma zostać odpalonych do końca 2020 roku.

13 czerwca z kosmodromu Mahia Launch Complex w Nowej Zelandii wystrzelono rakietę nośną Electron, która wyniosła na orbitę okołoziemską pięć satelitów – trzy z nich należą do US National Reconnaissance Office.

Rodzina rakiet Electron oraz kompleks startowy w Nowej Zelandii należą do prywatnej firmy Rocket Lab – dotychczas wykonano dwanaście startów z czego jedenaście zakończyło się pełnym sukcesem. Wśród klientów, często znajduje się Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz agencje wywiadowcze tego państwa. Obok trzech satelitów NRO, pozostałe dwa zostały zbudowane siłami środowisk akademickich z Bostonu (Andesite, przeznaczony do badań pola magnetycznego) i Canberry (M2 Pathfinder, będący demonstratorem technologii).

W bieżącym roku był to drugi start rakiety Electron, a według planów kolejnych dziewięć ma zostać odpalonych do końca 2020 roku. Wśród nich przewidziano jeden, który odbędzie się z drugiego kompleksu startowego Rocket Lab, który mieści się w Wallops w stanie Wirginia. Powyższe rakiety są przeznaczone do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną ładunku o masie do 225 kg na orbitę heliosynchroniczną.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Rocket Lab)