15 sierpnia z centrum lotów kosmicznych Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała na orbitę rakieta nośna Ariane 5.

15 sierpnia z centrum lotów kosmicznych Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała na orbitę rakieta nośna Ariane 5 – był to pierwszy start z powyższego ośrodka kosmicznego od czasu wstrzymania operacji podjętych przez Europejską Agencję Kosmiczną w wyniku wybuchu epidemii Covid-19.

Jednocześnie był to trzeci start z Kourou w bieżącym roku. Dotychczas (w styczniu i lutym) dwukrotnie wystartowały rakiety nośne Ariane 5. W ramach sierpniowej misji wyniesiono w przestrzeń kosmiczną trzy ładunki – japońskiego satelitę łączności BSAT-4b, amerykańskiego satelitę łączności Galaxy 30 oraz (co najważniejsze) drugi statek rodziny MEV budowany przez koncern Northrop Grumman. Ten ostatni (MEV-2) ma posłużyć do wydłużenia eksploatacji satelity komunikacyjnego Intelsat 10-02, a po zakończeniu okresu usługi ma być oferowany innym podmiotom zainteresowanym wydłużeniem eksploatacji własnych urządzeń na orbicie okołoziemskiej.

Odmrożenie działalności ośrodka startowego w Gujanie Francuskiej ma przywrócić działalność Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na wrzesień zaplanowano dwa (opóźnione) starty, a w październiku przynajmniej jeden.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Ariane Group)