27 lutego koncern Northrop Grumman poinformował o przeprowadzeniu udanej próby rakiety OmegA, która odbyła się w ośrodku badawczo-doświadczalnym Promontory w stanie Utah.

Może Cię zainteresować:

Jacek Kubrak: kosmos to potencjał inspirujący do działania

Jacek Kubrak: kosmos to potencjał inspirujący do działania

Koncern Northrop Grumman poinformował o przeprowadzeniu udanej próby rakiety OmegA, która odbyła się w ośrodku badawczo-doświadczalnym Promontory w stanie Utah. Czytaj dalej

W ramach próby przeprowadzono uruchomienie drugiego stopnia rakiety OmegA, który pracował przez cały zakładany okres czasu – 140 sekund. W tym czasie spalono 154 ton paliwa stałego generując jednocześnie 356 ton ciągu. Jednocześnie zweryfikowano rozwiązania techniczne oraz przetestowano układ sterowania. Całość otwiera drogę do pierwszego lotu, który jest zaplanowany na wiosnę 2021 roku.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał kontrakt z koncernem Northrop Grumman w październiku 2018 roku. Ma on wartość 792 mln dolarów i dotyczy zaprojektowania rakiety OmegA oraz przygotowaniu stanowiska startowego w Centrum Lotów Kosmicznych na Florydzie. Według deklaracji producenta, OmegA ma zastąpić w amerykańskim programie kosmicznym rosyjskie silniki RD-180.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Northrop Grumman).