28 lutego amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała o podpisaniu umowy z firmą SpaceX w sprawie wyniesienia w kosmos satelity badawczego, którego celem będzie obserwacja asteroidy Psyche.

Może Cię zainteresować:

SpaceX wyniesie na orbitę egipskiego satelitę NileSat-301

SpaceX wyniesie na orbitę egipskiego satelitę NileSat-301

Obecnie start zaplanowano na lipiec 2022 roku, a do wyniesienia posłuży rakieta nośna Falcon Heavy należąca do firmy SpaceX, która wystartuje z ośrodka NASA na Przylądku Canaveral na Florydzie. Czytaj dalej

Kontrakt ma wartość 117 mln dolarów i obejmuje wyniesienie ładunku głównego, a także dwóch mniejszych, które będą realizować osobne zadania na orbicie Marsa. Obecnie start zaplanowano na lipiec 2022 roku, a do wyniesienia posłuży rakieta nośna Falcon Heavy, która wystartuje z ośrodka NASA na Przylądku Canaveral na Florydzie.

Satelita Psyche będzie pierwszym urządzeniem, które ma za zadanie obserwację asteroidy Psyche, która orbita znajduje się pomiędzy Jowiszem oraz Marsem. Według dotychczasowych badań jej jądro może stanowić materiał z początku istnienia Układu Słonecznego, badanie może dać odpowiedź na część nurtujących naukowców pytań. Jeśli uda zrealizować plan startu w lipcu 2022 roku, satelita dotrze w pobliże asteroidy w styczniu 2026 roku.

Poza główną misją, Falcon Heavy ma wynieść dwa inne satelity – EscaPADE oraz Janus. Pierwszy z nich ma realizować badania atmosfery Marsa, a drugi asteroidy orbitujące w jego okolicy.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: SpaceX)