24 marca z chińskiego Centrum Lotów Kosmicznych Xichang w Syczuanie wystartowała rakieta nośna Long March 2C, której ładunkiem były trzy satelity rozpoznawcze przeznaczone oficjalnie dla chińskiej agencji kosmicznej.

Może Cię zainteresować:

Astronautyka w czasach pandemii

Astronautyka w czasach pandemii

24 marca z chińskiego Centrum Lotów Kosmicznych Xichang w Syczuanie wystartowała rakieta nośna Long March 2C, której ładunkiem były trzy satelity rozpoznawcze. Czytaj dalej

Zgodnie z komunikatem operacja wyniesienia na orbitę zakończyła się powodzeniem. Satelity rodziny Yaogan są wynoszone w kosmos od kwietnia 2006 roku – oficjalnie służą do obserwacji powierzchni Ziemi w celach naukowych oraz wsparcia działań humanitarnych. Zachodni analitycy wskazują, że służą do celów militarnych. Obecnie brak danych o potencjalnym wyposażeniu nowych satelitów, które otrzymały oznaczenia Yaogan 30-06 01/02/03.

Co ciekawe, rakiety nośne Long March 2C są rzadko wykorzystywane przez Chińczyków. Ostatni start, także z satelitami rodziny Yaogan 30, miał miejsce w lipcu 2019 roku. Od 1982 roku odnotowano ponad 50 startów, spośród nich tylko jeden zakończył się niepowodzeniem.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot. CCTV).