10 kwietnia prezes Centrum Kosmicznego Progress poinformował, że ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 podjęto decyzję o wstrzymaniu montażu rakiet nośnych rodziny Sojuz. Powyższa decyzja nie powinna, zdaniem Rosjan, spowodować opóźnień programów kosmicznych.

 

Może Cię zainteresować:

Astronautyka w czasach pandemii

Astronautyka w czasach pandemii

Prezes Centrum Kosmicznego Progress poinformował, że ze względu na pandemię koronawirusa podjęto decyzję o wstrzymaniu montażu rakiet nośnych rodziny Sojuz. Czytaj dalej

Rakiety nośne rodziny Sojuz są wystrzeliwane z czterech lokalizacji – dwóch w Rosji oraz po jednym w Kazachstanie oraz Gujanie Francuskiej. Obecnie producent dostarczył do powyższych miejsc dwanaście rakiet, a kolejnych czterdzieści jest zmagazynowanych w oczekiwaniu na kalendarz lotów. Decyzja o wznowieniu prac przy kolejnych ma zapaść po 20 kwietnia. Powyższy zapas pozwala na zabezpieczenie lotów przez najbliższe miesiące, także ze względu na zamknięcie kosmodromu w Gujanie Francuskiej.

W bieżącym roku odbyło się pięć lotów Sojuzów, a szósty zaplanowany jest na 25 kwietnia. W kolejnych miesiącach zaplanowano przynajmniej dwanaście kolejnych startów, a inne oczekują na swoje losy (ze względu na brak informacji odnośnie terminu otwarcia kosmodromu w Gujanie Francuskiej, a także kwestii realizacji kontraktu z upadającą firmą OneWeb w sprawie wyniesienia kolejnych satelitów komunikacyjnych dla powyższego podmiotu).

Podpis: Łukasz Pacholski (fot. Roskosmos)