26 marca z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral wystrzelono w przestrzeń kosmiczną rakietę nośną Atlas V, której zadaniem wyniesienie na orbitę satelity łączności AEHF-6. Była to jednocześnie pierwsza misja nowego rodzaju sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych – US Space Force.

Może Cię zainteresować:

Pentagon utworzy nowe konstelacje satelitów

Pentagon utworzy nowe konstelacje satelitów

26 marca z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral wystrzelono w przestrzeń kosmiczną rakietę nośną Atlas V, której zadaniem wyniesienie na orbitę satelity łączności AEHF-6. Czytaj dalej

Jest to szósty satelita serii AEHF, który został dostarczony klientowi przez koncern Lockheed Martin (partnerem w budowie w  budowie był Northrop Grumman). Ich montaż oraz wyniesienie w przestrzeń kosmiczną realizowana jest na bazie wieloletniej umowy, którą Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zawarł z Lockheed Martin w listopadzie 2001 roku. Dotychczas kosztowała ona budżet federalny 9 mld dolarów. Najnowsze aneksy wydłużają jej obowiązywanie do końca stycznia 2021 roku.

Pierwszy satelita serii AEHF został wyniesiony w przestrzeń w sierpniu 2010 roku, a kolejne w maju 2012, wrześniu 2013, październiku 2018 oraz sierpniu 2019.

Każdy AEHF pozwala na zapewnienie łączności siłom zbrojnym na świecie. Dodatkowo Amerykanie udostępniają ich możliwości kluczowym sojusznikom – Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Holandii oraz Australii.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: ULA)