31 marca NASA skompletowała czteroosobową załogę, która, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na przełomie bieżącego i przyszłego roku powinna udać się na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jako jej stała ekspedycja. Statkiem transportowym będzie Crew Dragon firmy SpaceX, dla którego ma być to pierwszy lot operacyjny.

W skład załogi wchodzi troje Amerykanów – Michael Hopkins, Victor Glover oraz Shannon Walker, a także reprezentujący japońską agencję kosmiczną JAXA Soichi Noguchi.

Michael Hopkins, astronauta NASA.

Pierwsza dwójka została nominowana jeszcze w sierpniu 2018 r. Członkowie załogi są w większości orbitalnymi weteranami. Hopkins (ur. 1968 r.) jest astronautą NASA od roku 2009, ma za sobą długotrwały (166 dni) pobyt na ISS w latach 2013/14, podczas którego dwukrotnie pracował na powierzchni stacji. Statkiem transportowym był rosyjski Sojuz TMA-10M. Glover (ur. 1976 r.) jest astronautą NASA od roku 2013 i będzie jedynym debiutantem na pokładzie statku.

Shannon Walker, astronautka NASA.

Walker (ur. 1965 r.) jest astronautką NASA od roku 2004, ma na swoim koncie 163 dni pobytu na ISS w roku 2010. Jej statkiem transportowym był Sojuz TMA-19.

Soichi Noguchi, astronauta JAXA.

Noguchi (ur. 1965 r.) astronautą został jeszcze w roku 1996, ale na swój pierwszy lot – 14-dniową wyprawę wahadłowca Discovery w ramach misji STS-114 musiał czekać aż do roku 2005. Był to pierwszy lot wahadłowca po katastrofie Columbii w roku 2003, podczas niego Japończyk trzykrotnie wychodził na zewnątrz orbitera. Po raz drugi Noguchi poleciał w kosmos pod koniec roku 2009, tym razem na pokładzie Sojuza TMA-17. Lot, z pobytem na ISS, trwał 163 dni.

Victor Glover, astronauta NASA.

Załoga Dragona spędzi na pokładzie kompleksu orbitalnego sześć miesięcy. W przypadku niedyspozycji któregokolwiek z członków załogi, zostanie on zamieniony przez Kjella Lindgrena. Warunkiem pierwszego operacyjnego załogowego lotu Dragona jest oczywiście pomyślne wykonanie załogowej misji demonstracyjnej. Jej rozpoczęcie jest planowane na drugą połowę maja.

Podpis: Waldemar Zwierzchlejski (fot.: NASA, JAXA)