Z powodu koronawirusa na 2022 rok przełożona została wspólna europejsko-rosyjska misja wysłania łazika na Czerwoną Planetę, poinformowały rosyjskie i europejskie agencje kosmiczne. Miała ona wystartować w bieżącym roku.

We wspólnym oświadczeniu wydanym przez rosyjską agencję Roskosmos oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) czytamy, że „strony musiały uznać, że końcowa faza działań ExoMars jest zagrożona przez ogólne pogorszenie sytuacji epidemiologicznej w krajach europejskich”.

Koronawirus nie jest jedynym powodem przełożenia misji ExoMars. W oświadczeniu opublikowanym na stronach internetowych Roskosmosu i Europejskiej Agencji Kosmicznej czytamy również, że „potrzebne są dalsze testy statku kosmicznego z gotowym sprzętem i oprogramowaniem”.

Misja ExoMars (Exobiology on Mars) miała rozpocząć się w tym roku. Jest to wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej i Roskosmosu, której celem jest poszukiwanie śladów życia na Marsie, a także lepsze przygotowanie naukowe do misji załogowych, jakie w przyszłości mają wyruszyć na Czerwoną Planetę.

Podpis: tg