14 marca koncern Lockheed Martin poinformował o zakończeniu przez NASA testów statku kosmicznego Orion, który wkrótce zostanie przetransportowany do Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral w celu przygotowania do wystrzelenia w ramach misji Artemis.

Może Cię zainteresować:

Udany start rakiety Ariane 5 [WIDEO]

Udany start rakiety Ariane 5 [WIDEO]

Koncern Lockheed Martin poinformował o zakończeniu przez NASA testów statku kosmicznego Orion, który wkrótce zostanie przetransportowany do Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral. Czytaj dalej

Próby kompletnego statku prowadzone były w centrum badawczym NASA Glenn Plum Brook Station w Cleveland. Trwały przez trzy miesiące i zakończyły się pozytywnie – obecnie misja statku jest przewidziana na kwiecień przyszłego roku. Według planu, bezzałogowy lot Oriona ma pozwolić na zebranie danych i przetestowanie całego systemu. Celem misji Artemis-1 będzie lot na Księżyc, Orion ma znaleźć się na wysokości około 100 km od powierzchni i powrócić na Ziemię.

Dotychczas NASA wystrzeliła statek Orion raz – kapsuła w ramach próby została wyniesiona w przestrzeń na szczycie rakiety Delta IV w grudniu 2014 roku i lądowała na Oceanie Spokojnym. Dodatkowo zrealizowano dwa doświadczenia naziemne sprawdzające działanie systemu awaryjnego. Obecny plan startów statków Orion zakłada, że po pozytywnym zakończeniu misji Artemis-1, w ostatnim kwartale 2022 roku ma odbyć się pierwszy lot załogowy.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: NASA).