Agencja Roscosmos poinformowała, że rozpoczęto transport modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS z zakładu produkcyjnego do centrum lotów kosmicznych w Bajkonurze.

11 sierpnia rosyjska agencja Roskosmos poinformowała, że rozpoczęto transport modułu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS z zakładu produkcyjnego do centrum lotów kosmicznych w Bajkonurze.

Moduł Nauka został zbudowany w Państwowym Produkcyjno-Badawczym Centrum Kosmicznym im. M. Chruniczewa w Moskwie. Przed wysyłką przeszedł testy szczelności. Transport do Kazachstanu realizowany jest przez kolej rosyjską. Po dotarciu na miejsce, przeprowadzone zostaną kolejne próby przed wysłaniem w przestrzeń kosmiczną – mają potrwać około dziewięciu miesięcy.

Moduł ma 13 metrów długości i 4,1 średnicy. Według danych rosyjskich jego masa ma wynosić 20300 kg i zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w drugiej połowie przyszłego roku. Ma służyć do realizacji prac badawczych, a także jako przestrzeń magazynowa i dok dla statków kosmicznych z Ziemi. Według pierwotnych planów, miał zostać wyniesiony w przestrzeń w 2007 roku – na przeszkodzie stanęły zawirowania finansowe oraz problemy techniczne.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Roskosmos)