13 czerwca w Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 należąca do firmy SpaceX.

13 czerwca w Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 należąca do firmy SpaceX. Celem lotu było wyniesienie kolejnej partii satelitów komunikacyjnych Starlink oraz innych urządzeń.

Procedura startu zakończyła się pełnym sukcesem, pierwszy stopień rakiety bezpiecznie wylądował na barce-lądowisku – był to trzeci lot powyższego stopnia, który ma oznaczenie fabryczne B1059. Ładunkiem Falcona było 58 satelitów łączności Starlink, które są przeznaczone do rozbudowy łączności sieci internetowej, a także trzy satelity SkySat firmy Planet Labs, które realizują zadania obserwacji Ziemi i sprzedaży zdjęć na zasadach komercyjnych. Dodatkowym ładunkiem był demonstrator technologii modułu SmallSat Rideshare – powyższy moduł ma w niedalekiej przyszłości pozwalać na wynoszenie satelitów na wyższe orbity znajdujące się poza głównym celem lotów rakiet Falcon 9.

W czerwcu był to już drugi start rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink. Poprzedni, zakończony także sukcesem, odbył się 4 czerwca. Kolejny lot zaplanowano na 22 czerwca, ponownie głównym ładunkiem będą satelity Starlink.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: SpaceX)