9 kwietnia z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1a, której zadaniem było wyniesienie w przestrzeń kosmiczną statku załogowego z trójką astronautów zmierzających na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kwietniowy start jest pierwszym, w którym Sojuz 2.1a wynosi w przestrzeń statek załogowy. Dotychczas powyższa wersja służyła tylko dla satelitów lub statków bezzałogowych – pierwszy lot wykonano w listopadzie 2004 roku. Wśród zmian konstrukcyjnych, które wdrożono, należy wymienić zastosowanie cyfrowego systemu sterowania oraz silników I stopnia o zwiększonej mocy.

Załoga Sojuza składa się z dwóch Rosjan oraz Amerykanina. Anatoli Iwaniszin leci na ISS po raz trzeci, dla Iwana Wagnera to pierwszy lot w kosmos, a Christopher Cassidy jest także weteranem – ma na swoim koncie jeden lot na promie kosmicznym oraz pobyt na ISS.

Kwietniowy start Sojuza to pierwszy lot kosmiczny w kwietniu. Światowe agencje zaplanowały dwanaście startów – powyższa liczba to wynik redukcji spowodowanych przez epidemię wirusa CoVid-19.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Roskosmos)