Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii w sprawie budowy i wyniesienia w kosmos satelity łączności Skynet 6A.

19 lipca europejski koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii w sprawie budowy i wyniesienia w kosmos satelity łączności Skynet 6A. Umowa ma wartość ponad 500 mln funtów.

Według umowy satelita zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w 2025 roku. Umowa rozpoczyna projekt zastępowania konstelacji czterech satelitów Skynet 5 – pierwszy z nich został wyniesiony w przestrzeń w 2007 roku. Podobnie jak poprzednicy, Skynet 6 ma charakteryzować się żywotnością na poziomie 15 lat. W ich konstrukcji zostaną wykorzystane doświadczenia zebrane przy poprzednim projekcie (m.in. w zakresie ochrony cybernetycznej), a także innych programach komercyjnych.

Pierwsze dwie generacje systemu Skynet uruchomiono w latach 60. i 70. XX wieku, trzecia generacja została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w latach 1988-90, a czwarta w latach 1998-2001. Ich następcą była V generacja, której możliwości techniczne znacznie zwiększyły możliwości operacyjne. Satelity Skynet 5 mają masę około 4700 kg i pozwalają utrzymanie łączności sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i sojuszników na całym globie. Bazowały one na projekcie Eurostar E3000. Najprawdopodobniej Skynet 6 będzie również wykorzystywać rozwiązania techniczne zastosowane w najnowszych wersjach powyższego projektu.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: Airbus)