18 marca z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5, której zadaniem było wyniesienie na orbitę satelitów łączności systemu Starlink.

Może Cię zainteresować:

SpaceX: ostatnia misja Dragona

SpaceX: ostatnia misja Dragona

Z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5, której zadaniem było wyniesienie na orbitę satelitów systemu Starlink. Czytaj dalej

Powyższy start był przełożony z 15 marca, kiedy ze względu na pojawienie się anomalii w danych z rakiety wstrzymano start. Tym razem wszystko odbyło się zgodnie z planem i po kilkunastu minutach ładunek znalazł się na orbicie – w ciągu najbliższych dni satelity Starlink, wykorzystując własny napęd, zajmą pozycję na orbicie. Niestety dla firmy SpaceX niepowodzeniem zakończyło się lądowanie I stopnia Falcona – dla powyższego egzemplarza była to piąta misja na orbitę. Była to 27, udana, misja rakiety w wersji Block 5.

W bieżącym miesiącu zaplanowano jeszcze dwa starty rakiet Falcon 9 Block 5. Jeden z nich będzie zrealizowany na zlecenie Republiki Korei, a celem będzie wyniesienie w przestrzeń wojskowego satelity łączności przeznaczonego dla sił zbrojnych tego kraju.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: SpaceX).