23 stycznia amerykańska firma SpaceX poinformowała, że w 2022 roku wyniesie na orbitę okołoziemska egipskiego satelitę komunikacyjnego NileSat-301. Zostanie do tego wykorzystana sprawdzona rakieta nośna Falcon 9.

21 stycznia 2020 roku w stolicy Egiptu podpisano kontrakt w tej sprawie. Umowę zawarły egipski operator NileSat oraz spółka SpaceX z Kalifornii. Kontrakt przewiduje, że w 2022 roku przy wykorzystaniu rakiety nośnej Falcon 9 zarządzana przez Elona Muska firma wyniesie na orbitę satelitę Nilesat-301, której masa będzie wynosić około cztery tysiące kilogramów.

Może Cię zainteresować:

Biznes w kosmosie? Nie tak łatwo! [WYWIAD]

Biznes w kosmosie? Nie tak łatwo! [WYWIAD]

Do tej pory Egipt umieścił na orbicie trzy satelity z rodziny NileSat, przy czym za każdym przy wyniesieniu razem korzystał z usług europejskiej spółki Arianespace. Czytaj dalej

Satelita NileSat-301 obecnie jest w fazie produkcji. Odpowiada za nią francusko-włoska firma Thales Alenia Space. Jak wynika z ujawnionych informacji, satelita jest budowany na podstawie modelu Spacebus 4000-B2. Spacebuc to sprawdzony i dojrzały projekt satelity, produkowany przez Thales Alenia Space od wielu lat. Pierwsze urządzenie z rodziny Spacebus zostało umieszczone na orbicie w 1985 roku i do dzisiaj wyniesiono 74 takie satelity. Ostatnie wyniesienie miało miejsce w 2015 roku.

Kontrakt na produkcję satelity Nilesat-301 (pomiędzy egipską spółką NileSat i Thales Alenia Space) podpisano na początku grudnia 2019 roku. Informowano wówczas, że przewidywane umieszczenie urządzenia na orbicie nastąpi w styczniu 2022 roku. Kontrakt obejmuje także dostawę naziemnej infrastruktury kontrolnej, a sam satelita ma funkcjonować przez okres 15 lat. Niewykluczone, że egipski operator satelitarny postanowi zastąpić nim satelitę NileSat-201, którego wyłączenie z eksploatacji zaplanowano w 2028 roku.

Może Cię zainteresować:

Końcowe testy satelity Sentinel-6A

Końcowe testy satelity Sentinel-6A

Do tej pory Egipt umieścił na orbicie trzy satelity z rodziny NileSat, przy czym za każdym przy wyniesieniu razem korzystał z usług europejskiej spółki Arianespace. Czytaj dalej

Satelita geostacjonarny Nilesat-301 będzie eksploatowany przez stronę egipską do transmisji sygnału telewizyjnego oraz do łączności internetowej. Według firmy NileSat będzie on mógł transmitować sygnał do odbiorników znajdujących w znacznej części kontynentu afrykańskiego (jego północnej części) oraz na Bliskim Wschodzie.

Do tej pory Egipt umieścił na orbicie trzy satelity NileSat, przy czym za każdym przy wyniesieniu razem korzystał z usług europejskiej spółki Arianespace. Tym razem jednak operator NileSat zdecydował się na firmę SpaceX z Kalifornii, najprawdopodobniej z powodu atrakcyjnej oferty cenowej.

Podpis: Tomasz Górski (fot.: SpaceX)