Historyczny start rakiety Falcon9

30 sierpnia z centrum lotów kosmicznych na Przylądku Canaveral wystartowała rakieta nośna Falcon 9 Block 5 należąca do firmy SpaceX. Był to wyjątkowy, historyczny, lot.

Podstawowym celem misji było wyniesienie na orbitę satelity obserwacyjnego SAOCOM 1B – usługa była realizowana na rzecz argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE. Dodatkowo Falcon 9 wyniósł na orbitę dwa amerykańskie małe satelity rodziny SmallSat – Tyvak-0172 (będący demonstratorem technologii) oraz GNOMES-1. Był to pierwszy start rakiety nośnej z Przylądka Canaveral w celu umieszczenia satelity na obrocie biegunowej od 1969 roku.

Dla pierwszego członu rakiety Falcon 9 Block 5 była to czwarta misja w przestrzeń kosmiczną. Wcześniej została wykorzystana w dwóch lotach zaopatrzeniowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, a także raz do wyniesienia partii satelitów konstelacji Starlink. Podobnie jak wielokrotnie w przeszłości, ta część Falcona powróciła bezpiecznie na Ziemię – wylądowała na lądowisku na Przylądku Canaveral.

Podpis: Łukasz Pacholski (fot.: SpaceX)