Gwałtownie zaczyna rozwijać się rynek turystycznych lotów orbitalnych. O ile w latach 2001-2009 firma Space Adventure wysłała w ośmiu statkach Sojuz na Międzynarodową Stację Kosmiczną siedmioro turystów (jeden z nich, Charles Simonyi, poleciał dwukrotnie), to w końcu przyszłego roku ich liczba może się nawet podwoić.

Najwcześniej, bo jeszcze w ubiegłym roku, o swych planach poinformowali Rosjanie. Statek Sojuz MS-20 ma wystartować z Bajkonuru 21 grudnia 2021 r. Na jego pokładzie ma znaleźć się profesjonalny kosmonauta Roskosmosu oraz dwóch turystów. Statek połączy się z ISS, a załoga spędzi na niej około tygodnia, po czym powróci na Ziemię.

Crew Dragon.

Jak dotąd dowódca statku nie został wyznaczony, strona rosyjska zwraca też uwagę na to, że Space Adventure nie przedstawiła jeszcze swoich klientów, którzy powinni zapłacić za lot po około 35 milionów dolarów. Ponieważ przygotowanie w składzie załogi powinno trwać około sześciu miesięcy, a wcześniej kandydaci muszę przejść badania medyczne, przygotowanie ogólne, naukę podstaw języka rosyjskiego itp., to wynika z tego, że kandydaci tacy powinni się pojawić w ciągu najbliższych miesięcy. 18 lutego Space Adventure poinformowała, że podpisała z firmą SpaceX porozumienie, w myśl którego ta wyśle w okresie od końca przyszłego roku do połowy roku 2022 statek Crew Dragon z czworgiem turystów.

Statek nie będzie się łączył z ISS, lecz poleci w locie autonomicznym, trwającym trzy do pięciu dni, na wysokość dwukrotnie większą, niż ISS, czyli ponad 800 km. W locie nie będzie brał udziału żaden profesjonalny astronauta, gdyż statek będzie kierowany autonomicznie.

Sojuz.

Przygotowania do lotu mają zająć kilka tygodni. Cena za bilet będzie nieco niższa, niż 50 milionów dolarów, przy założeniu pełnej obsady statku. 5 marca do gry włączył się trzeci zawodnik – Axiom. Kilka tygodni temu dostał on od NASA zgodę na dołączenie co najmniej jednego modułu komercyjnego. Jednak zanim do tego dojdzie, Axiom chce przy pomocy Crew Dragona wozić turystów na ISS.

W załodze byłby profesjonalny astronauta firmy oraz troje turystów. Pobyt na ISS trwałby około ośmiu dni, cała misja około dziesięciu. Cena biletu nie została na razie ujawniona. Pierwszy lot mógłby się odbyć już w drugiej połowie przyszłego roku. Axiom zapowiada, że w przypadku odpowiedniej ilości chętnych, mogłaby organizować taki lot dwa razy do roku.

Podpis: Tomasz Górski (fot.: NASA, SpaceX)