W siedzibie Podkarpackiego Centrum Innowacji w Rzeszowie zainicjowano działalność projektu studenckiego ProtoCreativeLab: Space & Aviation. O jego celach, najbliższej działalności i ambitnych planach na przyszłość opowiada Jacek Kubrak, prezes PCI.

Województwo Podkarpacie to obszar, gdzie tzw. inteligentne specjalizacje jak lotnictwo i kosmonautyka są obecne od wielu lat. Przykładem jest Politechnika Rzeszowska, która na wydziale budowy maszyn i lotnictwa kształci przyszłych projektantów tych rozwiązań. Od 2015 r. w Rzeszowie znajduje się także Oddział Terenowy Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, którego zadaniem jest m.in. koordynacja działań sektora kosmicznego na Podkarpaciu: podmiotów państwowych, uczelni, stowarzyszeń, organizacji i laboratoriów. Teraz do tego grona dołączyło Podkarpackie Centrum Innowacji, inicjując w dniu 17 grudnia 2019 r. projekt, którego celem jest przekształcenie dotychczasowych prac regionu w fizyczną obecność na orbicie okołoziemskiej.

Może Cię zainteresować:

Biznes w kosmosie? Nie tak łatwo! [WYWIAD]

Biznes w kosmosie? Nie tak łatwo! [WYWIAD]

Podkarpacie to region z silnymi tradycjami lotniczymi oraz rozpoznawalną w skali globalnej Doliną Lotniczą i jej mocną bazą technologiczną. Czas by postawić krok dalej, czyli krok w kosmos. Czytaj dalej

– Chcemy stworzyć szeroki zespół naukowo-studencki zajmujący się problematyką eksploracji kosmosu. Podkarpacie to region z silnymi tradycjami lotniczymi oraz rozpoznawalną w skali globalnej Doliną Lotniczą i jej mocną bazą technologiczną. Czas by postawić krok dalej, czyli krok w kosmos. Nasze koło ma charakter interdyscyplinarny. Do uczestnictwa zachęcamy ambitnych i kreatywnych studentów z różnych kierunków studiów, zapraszamy też naukowców z ciekawymi pomysłami oraz koła naukowe podkarpackich uczelni. Wierzymy, że słowo „kosmos” jest potencjałem, który inspiruje do działania. Całość tworzy fundament do stworzenia atrakcyjnych i realnych projektów oraz rozwiązań – mówi Jacek Kubrak, prezes Zarządu w PCI.

Zdaniem prezesa PCI, na naszej planecie obserwujemy przyśpieszenie w zakresie kilku kluczowych dla przetrwania i dalszego rozwoju naszej cywilizacji trendów, takich jak: wyczerpywanie się surowców mineralnych z powodu coraz intensywniejszego rozwoju przemysłu i rosnącej konsumpcji, zmiany demograficzne, urbanizacja, cyfryzacja gospodarki, zmiany klimatyczne. W efekcie na Ziemi kurczą się naturalne zasoby. Jego zdaniem zarówno źródła dotychczasowych surowców oraz możliwości odkrycia nieznanych dotąd minerałów znajdują się w kosmosie.

– Komercyjna penetracja kosmosu jest technologiczną nową falą, która w miarę swojego wzrostu będzie dostarczać coraz mocniejszy impuls mający większe znaczenie w rozwoju gospodarczym każdego kraju. Polska nie może pozostać w tyle, potrzebuje dołączyć do grupy państw aktywnie działających w tym obszarze i to w zdecydowanie większym zakresie, niż dotychczas prowadzone działania. Kosmos staje się kluczowym determinantem przewagi ekonomicznej. Sądzę, że warto podjąć ten wysiłek, bo wyścig po złoża kosmosu już się rozpoczął – dzieli się swoimi spostrzeżeniami prezes Kubrak.

Podkarpackie Centrum Innowacji doskonale wpisuje się ten wyścig w stronę kosmosu. PCI to miejsce, które łączy ciekawe pomysły podkarpackich naukowców i przedsiębiorców, współpracę uczelni, środowisk startupowych, biznesu oraz inwestorów. Tutaj rozwijane są umiejętności studentów, udzielane jest wsparcie dla naukowych projektów rozwojowych, które przekształcą się w nowe technologie i rozwiązania. Pobudzana jest przedsiębiorczość studencka. Działania te mają na celu jak najlepsze wykorzystanie potencjału regionu oraz zwiększenie poziomu komercjalizacji wyników działalności naukowo-badawczej.

Może Cię zainteresować:

Blue Origin: dwunasty lot rakiety New Shepard [WIDEO]

Blue Origin: dwunasty lot rakiety New Shepard [WIDEO]

Podkarpacie to region z silnymi tradycjami lotniczymi oraz rozpoznawalną w skali globalnej Doliną Lotniczą i jej mocną bazą technologiczną. Czas by postawić krok dalej, czyli krok w kosmos. Czytaj dalej

– ProtoCreativeLab: Space & Aviation jest bezdyskusyjnie ambitny i stanowi wyzwanie dla wszystkich zaangażowanych w niego interesariuszy. Zakłada on, by za 3-4 lata wystrzelić 3 nanosatelity, na pokładach których prowadzone będą w trybie ciągłym eksperymenty, a ich wyniki przetwarzane celem wypracowania nowych kompetencji wśród uczestników projektu. Jednym z nich jest badanie wpływu radiacji na elementy krzemowe. To istotny problem w przestrzeni kosmicznej, gdyż obecne tam promieniowanie jonizacyjne niszczy układy elektroniczne. Choć jest zjawisko już zbadane, to jego poznanie i doświadczenie przez studentów może doprowadzi do pojawienia się w ich głowach rozwiązania radzącego sobie z tą kwestią. Unikatowym badaniem będzie podjęcie próby produkowania energii elektrycznej podczas misji w kosmosie na bazie grafenu, a późniejsze wyniki i spostrzeżenia można będzie potem komercjalizować. Kolejnym badaniem jest obserwacja zachowania substancji organicznej (bakterii lub rośliny) na orbicie. Jesteśmy ciekawi jak poradzą sobie w przestrzeni kosmicznej w warunkach silnej radiacji i nieważkości. Ostatnim będzie badanie technik nawigacji w konstelacji dla nanosatelitów, tak by ich zadania były realizowane pełniej oraz w zakresie większych możliwości – mówi Jacek Kubrak, Prezes Zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Inicjatorzy projektu planują kolejne spotkania, tak by rozpoczęło ono swoje prace jak najszybciej. Zakładają także pozyskanie do współpracy instytucje oraz przedstawicieli biznesu, którzy będą z jednej strony zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie, a z drugiej wsparciem w zakresie dzielenia się swoim doświadczeniem i umiejętnościami.

Podpis: Rafał Białorucki