Polski sektor kosmiczny jest efektywny, ale potrzebuje kadry – mówiła we wtorek w Poznaniu Jadwiga Emilewicz. Minister przedsiębiorczości i technologii zachęcała studentów Politechniki Poznańskiej do związania swojej kariery zawodowej z sektorem kosmicznym.

We wtorek na Politechnice Poznańskiej odbyło się pierwsze z cyklu spotkań dedykowane studentom polskich uczelni zainteresowanych technologiami i programami kosmicznymi.

Jak powiedziała Emilewicz, „to, czego ten sektor potrzebuje, to są kadry”. „Warto się interesować tym obszarem, nie tylko na poziomie projektów studenckich, ale warto z tymi przedsięwzięciami wiązać swoje potencjalne plany na karierę zawodową – dodała.

Minister tłumaczyła, że studenci i absolwenci – m.in. w ramach cyklu spotkań na uczelniach – mają szansę poznać nie tylko specyfikę pracy w sektorze kosmicznym, ale i zapoznać się z ofertą staży i szkoleń m.in. NASA, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej Agencji Kosmicznej, czy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Może Cię zainteresować:

Mars Colony Prize: projekt Twardowsky z drugim miejscem w konkursie

Mars Colony Prize: projekt Twardowsky z drugim miejscem w konkursie

Szefowa MPiT przypomniała, że trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił program Polskiej Strategii Kosmicznej, który wyznaczył kierunki rozwoju tego sektora w Polsce. Czytaj dalej

Minister Emilewicz powiedziała też, że sektor kosmiczny jest jedną z najbardziej zaawansowanych technologicznie i najbardziej perspektywicznych gałęzi przemysłu. Wskazywała, że sektor ten ma coraz większe znaczenie zarówno ekonomiczne, jak i naukowe dla gospodarki krajowej, europejskiej i światowej.

Szefowa MPiT przypomniała, że trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił program Polskiej Strategii Kosmicznej, który wyznaczył kierunki rozwoju tego sektora w Polsce.

Jak mówiła, „sektor kosmiczny jest to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie sektorów. Ta doskonałość inżynierska tych, którzy w tym sektorze pracują, jest z całą pewnością na największym poziomie. W tym gronie, w którym się dzisiaj znajdujemy, nie muszę mówić, że smartfon to technologie kosmiczne, że dzisiaj pieniądze z bankomatu wypłacamy dlatego, że korzystamy z technologii satelitarnych, że pociągi dojeżdżają w czasie i nie ma kolizji na przejazdach – także za sprawą technologii kosmicznych”.

Nie ma dziś praktycznie obszaru życia, w którym kosmos nie jest obecny wśród nas – mówiła. “A zatem mówiąc o kosmosie nie czytamy tylko Lema, ale także twardo stąpamy po ziemi (…) To, co zrobiliśmy w ciągu ostatnich trzech lat, to nie tylko strategia, to nie tylko dokumenty strategiczne, ale to także znacznie mocniejsza i bardziej świadoma nasza obecność w Europejskiej Agencji Kosmicznej” – podkreśliła Emilewicz.

Może Cię zainteresować:

Michał Szaniawski nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Michał Szaniawski nowym prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej

Szefowa MPiT przypomniała, że trzy lata temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił program Polskiej Strategii Kosmicznej, który wyznaczył kierunki rozwoju tego sektora w Polsce. Czytaj dalej

Dodała, że Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej od 2012 roku. Jak mówiła, oznacza to, że „kontrybuujemy i to całkiem niemałą składkę”. “Co więcej, dwa lata temu zwiększyliśmy nasz udział dlatego, że polski sektor kosmiczny jest bardzo efektywny” – podkreśliła.

Emilewicz zaznaczyła również, że biorąc pod uwagę globalne wartości sektora kosmicznego na świecie, to Polska aspiruje do tego – i ta kwestia została także wpisana do Polskiej Strategii Kosmicznej – by do 2030 roku Polska uczestniczyła w 3 proc. obrotów tego sektora w Europie.

Jak wskazała, kiedy Polska zaczynała być członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, wówczas na polskim rynku jedynie 30 podmiotów gospodarczych identyfikowało się jako firmy działające w obszarze „space”. Obecnie – jak podała minister – podmiotów gospodarczych działających w tym obszarze jest ponad 300.(PAP)

Podpis: Anna Jowsa PAP Nauka w Polsce (źródło: naukawpolsce.pap.pl).