CloudFerro poszerza swoją ofertę o zdjęcia satelitarne w bardzo wysokiej rozdzielczości (VHR). Obrazy w jakości, która do tej pory była dostępna właściwie tylko dla sektora wojskowego, znajdują się już w portfolio komercyjnych produktów firmy na platformie CREODIAS.EU.

Polska firma specjalizująca się w świadczeniu usług przetwarzania w chmurze, będąca również operatorem platform chmurowych udostępniających satelitarne zdjęcia obserwacji Ziemi, nawiązała współpracę z chińskim operatorem CG Satellite. Dzięki podpisanej umowie CloudFerro udostępnia zdjęcia i wideo satelitarne w bardzo wysokiej rozdzielczości, wykonywane zarówno w nocy, jak i w dzień. Archiwum obrazów obejmuje okres od 2016 roku, a nowe zdjęcia są dostarczane na bieżąco.

Przykładowe zdjęcie satelitarne Argentyny. Fot.: CloudFerro.

– Jesteśmy dumni z poszerzenia naszej oferty o zdjęcia bardzo wysokiej rozdzielczości. Pochodzą one z konstelacji satelitów Jilin-1 firmy CG Satellite, które są w stanie wykonywać zarówno zdjęcia, jak i materiały wideo w jakości 4K. Nasi klienci mogą je z powodzeniem wykorzystywać dla różnych rodzajów mapowań, monitorowania środowiska, gospodarki leśnej, w sektorze energetycznym, górniczym, czy planowaniu przestrzennym, jak również do szacowania ryzyka w branży ubezpieczeniowej i bankowej – wyjaśnia Przemysław Mujta, Menadżer Technicznego Wsparcia Sprzedaży w CloudFerro. Rozdzielczość obrazów dostarczanych przez CG Satellite, która wynosi nawet 72 cm, otwiera zupełnie nowe możliwości zastosowania tych danych w rozpoznawaniu obiektów oraz identyfikacji zmian w obiektach z bardzo dużą dokładnością – dodaje.

Klienci spółki mogą skorzystać z następujących opcji:

  • Archiwum zdjęć – dostępne w archiwum produkty obejmują okres od roku 2016 do dnia dzisiejszego,
  • Zdjęcia planowane – zdjęcia z zaplanowanych przez klienta lotów, zgodnie z określonymi warunkami,
  • Klipy wideo – możliwość nagrywania 30 i 60 sekundowych filmów 4K dotyczących wskazanego obszaru,
  • Obrazowanie nocne – poprawione i skalibrowane przez promieniowanie i czujniki.

Obrazy są dostępne w rozdzielczości przestrzennej w wersjach: panachromatycznej – 0,72 m, multispektralnej – 2,88 m oraz w postaci klipów wideo – 0,72 m.

Przykładowe zdjęcie satelitarne Londynu. Fot.: CloudFerro.

CloudFerro zapewnia również infrastrukturę obliczeniową dostępną w postaci usług chmury, dzięki której klienci mogą realizować swoje zadania, bez konieczności zajmowania się złożonością infrastruktury. W ramach jednego środowiska firmy otrzymują zarówno zdjęcia i wideo wysokiej rozdzielczości, jak również potrzebną moc obliczeniową, co pozwala im skupić się na realizacji swoich celów biznesowych.

Chang Guang Satellite jest pierwszą firmą w Chinach, świadczącą komercyjne usługi teledetekcji satelitarnej. Spółka zajmuje się rozwojem i umieszczaniem na orbicie ziemskiej satelitów oraz bezzałogowych statków powietrznych, a także przetwarzaniem gromadzonych za ich pomocą danych. CG Satellite dostarcza m.in. usługi mapowania terenu, zaawansowane produkty teledetekcyjne, aplikacje dla przemysłu oraz umożliwia dostęp do dużych zbiorów danych.

Źródło: CloudFerro.