Jednym z celów programu kosmicznego powinno być stworzenie cywilno-wojskowego satelity, który pozwoliłby na analizę obrazu satelitarnego – uważa wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Dodał, że mogłaby ona mieć szerokie zastosowanie np. w transporcie, wojsku, meteorologii, rolnictwie.

Wiceminister mówił w piątek w Polskim Radio 24, że jednym z celów Krajowego Programu Kosmicznego powinno być stworzenie cywilno-wojskowego satelity, “który dawałby źródłowe dane na potrzeby cywilne, jak i polskich firm”. Zaznaczył, że istotne jest rozwijanie analizy obrazowej do wykorzystania w wielu obszarach zarówno cywilnych, jak i militarnych.

Może Cię zainteresować:

Nowa mapa pokrycia terenu w Europie opracowana przez naukowców z CBK PAN

Nowa mapa pokrycia terenu w Europie opracowana przez naukowców z CBK PAN

Jednym z celów programu kosmicznego powinno być stworzenie cywilno-wojskowego satelity, który pozwoliłby na analizę obrazu satelitarnego - uważa wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur. Czytaj dalej

“Bardzo potężna część tego biznesu (komicznego – PAP) to analiza obrazowa. Ma szerokie zastosowanie od tematów biznesowych, po tematy interesujące państwo” – powiedział wiceminister. Podał też przykład praktycznego wykorzystania takiego obrazu. “Jeżeli dzisiaj ministerstwo rolnictwa ma sprawdzić czy działka jest obsiana żytem, czy kukurydzą w związku z dopłatami unijnymi, robi to ręcznie, ale można to zrobić w sposób zautomatyzowany poprzez geolokalizację, analizę obrazu satelitarnego” – wyjaśnił.

“Jeżeli byśmy chcieli przeciwdziałać zmianom klimatycznym, pogodowym, to taki obraz jest niezbędny. W transporcie jest niezbędny. Już nie mówię o zastosowaniach militarnych” – podkreślił Krzysztof Mazur.

Zauważył też, że technologie i usługi kosmiczne tanieją np. wynoszenie satelity na orbitę, co daje większe możliwości na ich zastosowanie.

Źródło: PAP Nauka w Polsce (www.naukawpolsce.pap.pl), fot.: pixabay.com